Kaya Tuzu Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu sabunu veya sadece tuz sabunu olarak da bilinen bu sabun aslında oldukça basit bir yapıya sahiptir. Hem cildimize hem de genel sağlığımıza oldukça faydalıdır.

Kaya Tuzu Sabunu Nedir?

Doğal kaya tuzunun bir kalıp içerisinde sıkıştırılmasıyla ve farklı modellerde kesilerek elde edilen ve hiçbir katkı maddesi içermeyen vücut  temizlik malzemesidir. Minarel yönünden son derece zengindir. Özellikle cildi tazelemek için tercih edilir. Bildiğimiz sabunlar gibi köpürmeyen tuz sabununu doğruca cildinize uygularsanız cildiniz çizik içinde kalabilir. Bu nedenle lif aracılılığıyla kullanmak daha doğru olacaktır.

Kaya Tuzu Sabunu Faydaları Nelerdir?

İçerisinde belirlenmiş 80 tane mineral bulunan tuz sabunun faydaları oldukça fazla. Yeni doğan bebeklerin tuzlanması geleneğini biliyorsunuzdur. Bunun amacı kötü kokuların oluşmasını engellemek. Bunun ne kadar sağlıklı ve doğru olduğu tartışılır. Ama eğer yetişkin bir bireyseniz bu durum sizin için çok fazla sorun çıkarmaz. Hatta işinize bile yarar. Tuzun kötü koku oluşumunu engellediği doğrudur bu nedenle koku yapan bölgelerinize kullanabilirsiniz. Akne, sivilce, sedef, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Saçta oluşan kepeklenmeleri sonlandırır. Bakterileri öldürerek derinlemesine temizlik sağlar.

Tuz Sabunu Nasıl Kullanılır?

Diğer sabunların aksine tuz sabunu su ile temas ettiğinde köpürmez. Cildinizi ıslatarak cildinize uygulayabilirsiniz. Sert bir yapısı olduğundan cildinizi çizebilir bu nedenle eğer isterseniz suda eriterek cildinize sürebilirsiniz. Tuz sabununu cildinize uyguladıktan 5 dakika sonra cildinizi durulayın. Yüzünüzde sızlamalar meydana gelecektir. Daha sonra her zaman kullandığınız nemlendiricinizi ve toniğinizi uygulayabilirsiniz.

Bu yazı tarihinde yazıldı - 4954 kez okundu.